Меню
Підписка на новини

Введіть ваш E-mail:

Опитування
Як вам навчання в ліцеї?
Всього відповідей: 1355
Архів записів

Головна » 2020 » January » 29 » Бій під Крутами: героїзм і трагедія нашої історії ...
00:58
Бій під Крутами: героїзм і трагедія нашої історії ...

Бій під Крутами: героїзм і трагедія нашої історії ...

      Бій під Крутами — бій 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний-схід від Києва: бій тривав годин із 5 між 4-тисячною більшовицькою армією Міхаіла Муравйова та 300-ми національносвідомими київськими студентами, що захищали підступи до Києва.

      У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, — та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів. На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент УНР Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинку вірш.

      Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 році, на місці бою встановлено пам'ятник.

"Пам'яті тридцяти"

На Аскольдовій могилі

Поховали їх —

Тридцять мучнів-українців,

Славних молодих...

На Аскольдовій могилі

Український цвіт! —

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

На кого посміла знятись

Зрадника рука?

Квітне сонце, — грає вітер

І Дніпро-ріка...

На кого завзявся Каїн?

Боже, покарай!

Понад все вони любили

Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті

З славою святих.

На Аскольдовій Могилі

Поховали їх.

Павло Тичина, 1918 рік

    Напередодні відзначення в Україні дня пам'яті героїв Крут на базі бібліотеки  Першотравенського гірничого ліцею було проведено  низку тематичних заходів.

        

   

     Бібліотекарка Пшеничка-Дрох О.О. підготувала тематичну виставку-пам’ять на тему: «І сум, і біль, і вічна слава» та виставку однієї книги «Згадаймо юність, що горіла в Крутах».

      

   Викладач історії Селіванова А.І. в групах 21/18 та 24/18 розповіла про подвиги юнаків, які загинули в бою під Крутами.  Подивилися фільм «Крути 1918».

      

   Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі... Вони - студенти, курсанти, школярі - виявилися у своєму патріотизмові вище за класові інтереси і, коли постала потреба, без вагань віддали молоде життя в ім'я волі свого народу. В масштабах всесвітньої історії ця битва зовсім невеличка. Вона не є зразком військового мистецтва. Просто це - символ нескореного духу української нації. Це - пересторога тим, хто дотепер сподівається поставити українців на коліна.

Переглядів: 221 | Додав: Info | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук на сайті
Голосування

Життя сайту
Статистика